facebook
Woda w żywieniu konia

Woda w żywieniu konia

94 wyświetleń

WODA,   

ważna w życiu człowieka, niezwykle ważna w życiu konia- a w szczególności konia sportowego.


Czym jest woda i jakie ma działanie nikomu nie trzeba przedstawiać. Z racji zmiennej pogody i fali upałów które przeplatają się z ulewnymi deszczami, odpowiednie nawodnienie koni to rzecz o której raczej nie myślimy, zakładając że konie zadbają o to same. Woda w organizmie konia to 60% jego masy. Co więcej.. Woda podtrzymuje wszystkie funkcje życiowe, rozprowadza składniki odżywcze przez naczynia krwionośne, pozwala na wydalenie produktów przemiany materii, oddaje ciepło na zewnątrz... Można tak wymieniać i wymieniać bez końca.


Można też wyciągnąć wnioski, do czego prowadzi nieodpowiednie nawodnienie organizmu - składniki odżywcze są wolniej wchłaniane, przemiana materii nie działa odpowiednio a jej produkty są długo przetrzymywane w organizmie. Co się dzieje z koniem jeśli spragnionemu nie damy wody? Ta woda jest wchłaniana, tylko że z tkanek co powoduje po prostu powolną utratę sił... Wynika z tego że koń musiałby pić praktycznie cały czas? Na szczęście organizm koński wyposażony jest w jelito ślepe, które doskonale magazynuje płyny, dzięki czemu picie non-stop nie jest niezbędne.

"Mój koń ma poidło automatyczne, problem mam z głowy!" NIC BARDZIEJ MYLNEGO... Nasze człowiecze lenistwo w podświadomości po prostu wie, że nasz koń ma stały dostęp do wody. Owszem ma, ale bez regularnego czyszczenia z pozostałości pasz i siana które tam wpadły, koń nie będzie nawet przy dużym pragnieniu tego pił. Żywność i siano gnije, woda zmienia smak.  Konie są bardzo czułe na zmianę smaku wody, dlatego należy o to dbać. W przypadku gdy koń nie ma dostępu 24/7 do wody pitnej należy zwrócić uwagę na wykorzystanie naszego konia (ile razy i w jakiej intensywności pracuje pod siodłem), na jego masę, na to co będzie robił w "najbliższym czasie", ponieważ nie powinno się koni poić tuż przed treningiem lub bezpośrednio przed karmieniem.

Temat rzeka, jeszcze długo można by tu pisać o tym jak niezbędna jest woda do życia. Dobra, zdrowa woda.

Miłego dnia!


Aktualności

Kontakt

Firma:
Piękny Konik
:
Joanna Ziętkowska
Adres:
os. Orła Białego, nr 8, lok. 16
:
61-251 Poznań
NIP:
782-28-12-466
REGON:
380196589
Telefon:
+48 512 089 844
E-mail:
info@pieknykonik.pl