facebook
Owies jako piękna i bestia w jednym... - czyli co warto wiedzieć o ziarnach owsa.

Owies jako piękna i bestia w jednym... - czyli co warto wiedzieć o ziarnach owsa.

456 wyświetleń

Dlaczego takie porównanie?

Z jednej strony są zwolennicy owsa i żywienia jednostronnego jako najbardziej właściwego; z drugiej jednak, dla wielu osób w obecnych czasach, gdzie koń jest szkolony sportowo (i nie tylko) owies to ziarno nie dające zbyt wiele, ostateczność.

Co za nim się kryje, jaki jest, czy na prawde nie jest wystarczający..

Cóż, pewne jest to że zawartość pokarmowa owsa oraz jego jakość bywają bardzo zmienne. Owies w swojej budowie, jest stosunkowo prosty i tylko dzięki jego oględzinom jesteśmy w stanie ocenić czy np ma więcej składników energetycznych (ziarno większe i okrągłe, większa zawartość skrobii a mniejsza białka), czy też ma większy udział łusek (ziarno wąskie i długie). Niestety te ostatnie są zdecydowanie mniej strawne.

Koncentracja składników pokarmowych owsa także nie jest dobrze wyrównana pod względem żywieniowym. Wąski jest stosunek pierwiastków Ca:P, oraz bardzo niski poziom witamin lipofilnych (A,D,K).

Owies można skarmiać bez rozdrabniania, jeśli zwierzęta mają dobrze rozwinięte, zdrowe zęby trzonowe. Jeśli podajemy go w postaci gniecionej lub śrutowanej, należy uważać na zbytne rozdrobnienie, które powoduje powstawanie w żołądku kleistej treści pokarmowej.

Jednostronne żywienie owsem prowadzi niestety jednak do poważnych zaburzeń w przemianie materii, w gospodarce mineralnej oraz równowadze kwasowo-zasadowej.

Temat rzeka, ja osobiście polecam jednak karmienie koni z pominięciem owsa co już na wstępie wyrównuje nam stosunki pierwiastków oraz niedobory witaminowe.

Zachęcam do spokojnego przeanalizowania tematu i nie zamykania się na dużo zdrowsze mieszanki paszowe.

Po powrocie z wakacji, ciężki temat do przeanalizowania 

Miłego dnia :)


Aktualności

Kontakt

Firma:
Piękny Konik
:
Joanna Stołowska
Adres:
os. Orła Białego, nr 8, lok. 16
:
61-251 Poznań
NIP:
782-28-12-466
REGON:
380196589
Telefon:
+48 512 089 844
E-mail:
info@pieknykonik.pl